Уряд ухвалив постанову «Про внесення змін до Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».
Зміни внесено до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 47, ст. 2546, № 57, ст. 3192, № 79, ст. 4477; 2024 р., № 67, ст. 4041; 2025 р., № 30, ст. 2025).
Документ удосконалює механізм надання компенсації для відновлення пошкодженого майна, підвищуючи ефективність програми «єВідновлення» та забезпечуючи більшу прозорість і контроль за використанням коштів.
Ключові зміни до Порядку
1. Повторне звернення за компенсацією (пункт 172)
Отримувачі компенсації, які з об’єктивних причин не використали кошти у встановлені строки, можуть повторно звернутися за отриманням компенсації або її залишку.
Об’єктивними причинами вважаються:
- проходження військової служби у Збройних Силах України чи інших військових формуваннях;
- негативна безпекова ситуація, підтверджена наказом Головнокомандувача ЗСУ та уповноваженим органом.
Комісія верифікує цільове використання коштів для ремонту, фіксуючи дані в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.
2. Оновлення умов взаємодії з АТ «Ощадбанк» (пункт 18)
Термінологію змінено: «договір про інформаційну взаємодію» замінено на «договір про виплату компенсації між Мінрозвитку та АТ «Ощадбанк».
3. Електронна інформаційна взаємодія (пункт 19)
Взаємодія здійснюється через систему «Трембіта» з дотриманням вимог законодавства щодо електронної ідентифікації, захисту персональних даних та інформації.
У разі технічних обмежень «Трембіти» допускається використання інших інформаційно-комунікаційних систем за умови дотримання вимог захисту інформації.
Обсяг і структура даних визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до постанови КМУ від 8 вересня 2016 р. № 606.
4. Відповідальність за нецільове використання коштів (пункт 281)
У разі виявлення нецільового використання компенсації отримувач зобов’язаний повернути кошти в повному обсязі.
5. Удосконалення рекомендацій (пункт 29)
Рекомендації для уповноважених органів можуть надаватися через наради, консультації та інші заходи.
Зміни до Порядку спрямовані на спрощення доступу до компенсації для громадян, які з об’єктивних причин не змогли вчасно скористатися коштами, а також на підвищення прозорості та безпеки процесів у рамках програми «єВідновлення». Удосконалення електронної взаємодії та чітке визначення відповідальності за нецільове використання коштів сприятимуть ефективнішому відновленню пошкодженого майна.